Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła są stosowane w budynkach jako źródło ciepła. Ciepło czerpią z powietrza i przekazują je do wnętrza.

Tam jest ono przeznaczane albo na ogrzanie wnętrza domu, albo na podgrzewanie wody użytkowej. Wyróżnia się dwa podstawowe typu powietrznych pomp ciepła: powietrze-powietrze (zebrane ciepło jest przekazywane do wnętrza) oraz powietrze-woda (ciepło jest transportowane do domowego zbiornika z wodą w celu jej podgrzania).

Pompy, które transportują powietrze do wnętrza domu w celu jego ogrzania są najbardziej popularnym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o alternatywne źródła ogrzewania. Działają na podobnej zasadzie jak klimatyzatory, z tą różnicą, że zamiast chłodzić powietrze, nagrzewają je.

Pompy powietrzno-wodne transportują za to ciepło np. do ogrzewania podłogowego.

W tym aspekcie jednak bardziej wydajne są pompy gruntowo-wodne. Powietrzne pompy ciepła są stosunkowa tanie i proste w instalacji.

Są obecnie najczęściej stosowane, chociaż ze względu na temperatury powierza w naszym klimacie są do pewnego stopnia ograniczane w działaniu.