Kształtowanie przestrzeni zapobiega przestępczości?

www.leczymy-zeby.pl https://unhuman.pl/pol_m_MESKIE_Spodnie-652.html

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni może spełniać rozmaite funkcje i znacznie ułatwiać życie zamieszkującym dany teren osobom. Warto jednak wiedzieć, że to, w jaki sposób zostanie zbudowane osiedle czy nawet całe miasto, może znacząco wpływać na poziom panującego w nim bezpieczeństwa. Istnieją strategie urbanistyczne, które minimalizują ryzyko popełnienia przestępstwa na określonym obszarze.

Należy do nich między innymi takie umiejscawianie budynków, rozmieszczanie oświetlenia czy rozmaitych urządzeń, aby pole ewentualnej obserwacji było możliwie jak najszersze. W ten sposób istnieje szansa, że ewentualny intruz zostanie szybko zauważony i nie zdąży wyrządzić żadnej poważnej szkody. Niektóre osoby uważają, że takie działania naruszają poczucie prywatności mieszkańców.

Pamiętajmy jednak, że rozsądne gospodarowanie przestrzenią nie oznacza, że my również będziemy obserwowani. W polu widzenia większości mieszkańców mają być drogi dojazdowe i wejścia do innych mieszkań, a niekoniecznie ich wnętrza. W razie wątpliwości warto również zastanowić się, czy ważniejsze będzie dla nas poczucie intymności, czy też bezpieczeństwo.