30 St Mary Axe może na nas zrobić wrażenie

https://agamajer.pl/architekt-wnetrz-katowice/ Dachy Poznań

Patrząc na niektóre projekty architektury, możemy odnieść wrażenie, że dopiero teraz pojawiają się owalne kształty i propozycje budynków wykonanych w większości ze szkła. Prawda jednak jest taka, że tego typu styl budowania znany jest od dawna, a niektóre budynki, które powstały właśnie w taki sposób, znalazły się na liście najlepiej znanych budynków na świecie. Czasami wystarczy tylko trochę poszukać, aby trafić na naprawdę ciekawe propozycje, które pokażą nam, że już od dawna możemy podziwiać niezwykły kunszt architektów, którzy naprawdę świetnie znają się na tym co robią.

Warto odwiedzić finansową dzielnicę Londynu Jeżeli wybieramy się do stolicy Wielkiej Brytanii, to z pewnością na spokojnie powinniśmy sobie zaznaczyć to, co jest godne obejrzenia. Wówczas może się okazać, że jednym z ważniejszych punktów na naszej mapie, stanie się finansowa dzielnica Londynu i znajdujący się na niej wieżowiec. Oczywiście chodzi tutaj o wieżowiec 30 St Mary Axe, zwany także Gherkin, albo Swiss Re.

Ma on 180 m wysokości, a jego podłużny kształt sprawia, że przypomina swoim wyglądem trochę jajko, albo rakietę, a to właśnie powoduje, że nie można przejść obok niego tak całkiem obojętnie. Budowany był on w latach 2001-2004, a rozwiązania, które zostały tutaj zastosowane, naprawdę mogą zadziwiać. Dzięki niesamowitemu kształtowi zmniejszono parcie bocznego wiatru, co sprawia, że nie ma przeciągów na poziomie ulicy, co niestety można często spotkać w wieżowcach.

Ma on 40 pięter, a podwójna szyba, która go otacza sprawia, że latem się on tak mocno nie nagrzewa, natomiast zimą ciepło nie ucieka na zewnątrz, dzięki czemu w środku jest przyjemnie ciepło. Sam niezwykły pomysł, kształt, a także rozwiązania architektury sprawiły, że budynek ten otrzymał wiele różnego rodzaju nagród i jest jednym z lepiej znanych budynków na całym świecie. To właśnie sprawia, że naprawdę warto się wybrać do City of London, jeśli akurat będziemy w pobliżu, tak aby samemu się przekonać, jak niesamowicie prezentuje się ten budynek.

Czasami nie trzeba wymyślnych form, żeby stworzyć coś ciekawego i wartego poznania. Czasem nawet ważniejsze jest zastosowanie różnych rozwiązań, które sprawiają, że dany budynek jest taki, a nie inny. To właśnie sprawia, że choć może niepozorny, to jednak Gherkin cieszy się naprawdę sporym zainteresowaniem.