Jak wygląda wdrożenie oznaczenia CE?

fartuch masterchef https://unhuman.pl/pol_m_AKCESORIA_Dodatki_Portfele-102604.html

Jeżeli widzimy na jakimś opakowaniu oznaczenie CE, to oznacza, że producent musiał wykazać jak wygląda produkcja danej rzeczy, jakie normy są przy tym zachowane i że zna zasady dyrektywy „Nowego Podejścia”. To nie jest tak, że producent sam decyduje, że na opakowaniach swoich produktów naniesie znak CE. Wszystko jest tutaj bardzo dokładnie sprawdzane, a jak się okazuje uzyskanie takiego oznaczenia wcale nie jest takie proste jakby mogło się wydawać. Dlatego też, warto wiedzieć jak wygląda cała procedura, aby wiedzieć z czym się wiąże decyzja wejścia na inne rynku w Unii Europejskiej.

Jak wyglądają procedury?

Jeśli wiemy, że z jakimś produktem będziemy chcieli wejść na rynki innych państw, które należą do UE, to warto jak najprędzej pomyśleć o uzyskaniu oznaczenia CE. Jeśli produkt jest w fazie projektowania, to warto już wtedy znać te wytyczne, tak aby mieć pewność, że przyspieszymy w ten sposób uzyskanie takiego oznaczenia.

Ale na początek musimy się zapoznać z tą dyrektywą, tak aby sprawdzić jakiej konkretnie dyrektywie będzie podlegał dany wyrób. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że spełniamy odpowiednie normy. W kolejnym kroku będziemy musieli wybrać określoną dyrektywę i znaleźć do niej właściwe normy zharmonizowane, które będziemy musieli zakupić, aby wybrać odpowiedni moduł oceny zgodności. To właśnie na podstawie tego modułu będziemy mogli sprawdzić czy proces możemy przeprowadzić sami, czy musimy zatrudnić kogoś z zewnątrz. Dopiero wtedy może być przeprowadzone badanie i ocena, a po nich wykonana będzie mogła być analiza ryzyka.

Co trzeba zrobić dalej?

Choć już tutaj będziemy mieli sporo pracy, to jednak nie jest wszystko.

W kolejnym kroku będziemy musieli przygotować instrukcję i deklarację zgodności WE. Następnie będziemy musieli zająć się przygotowaniem etykiety z oznakowaniem CE i dokumentacji technicznej na potrzeby CE. Po wykonaniu tych rzeczy będziemy musieli produkt spakować, dołączyć do niego oznakowanie CE, instrukcję, deklarację WE i deklarację właściwości użytkowych. Dopiero po tym wszystkim będziemy mogli wprowadzić nasz towar do obrotu i użytku. Ale co ważne, musimy pamiętać, że tą całą dokumentację i deklarację zgodności musimy trzymać 10 lat, ale liczone od momentu wypuszczenia ostatniej sztuki produktu na rynek. Jeśli będziemy się stosować do tych wytycznych, to możemy być pewni, że legalnie będziemy mogli stosować to oznaczenie i nie będziemy się narażali na żadne kary.

Jednak trzeba tutaj dopilnować, aby te procedury były spełnione i żeby wszystkie niezbędne dokumenty były odpowiednio wypełnione.