Władysław Horodecki

projekt mieszkania warszawa

Leszek Dezydery Władysław Horodecki urodził się 4 czerwca 1863 roku w polskiej rodzinie szlacheckiej na Podolu. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w młodych latach, podczas nauki w gimnazjum na terenie Oddesy.

To tam nauczyciele odkryli jego niezwykły talent do malowania. Następnie swoje zainteresowania rozwijał w Imperatorskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.

Studia ukończył w 1890 roku z tytułem artysty trzeciego stopnia i uprawnieniami do wznoszenia budowli. Po ukończeniu nauki osiedlił się w Kijowie, gdzie przez większość swojego życia tworzył i pracował.

W 1920 roku wyjechał z Kijowa do Polski, a następnie w 1928 roku osiedlił się Teheranie, gdzie zmarł w 1930 roku. Do jego najsłynniejszych prac w Kijowie należą Budynek Narodowego Muzeum Sztuki Ukrainy, kościół świętego Mikołaja, kienesa karaimska oraz dom z chimerami.

W Polsce zaprojektował i zbudował między innymi Mauzoleum Potockich, kasyno w Otwocku, fabrykę cukru w Szpikowie, szpital w Mosznach oraz wieżę ciśnień w Piotrkowie Trybunalskim.