Surowiec eksportowy

www.scartshow.pl

Polska słynie na arenie międzynarodowej, że eksportuje takie towary jak: sprzęt elektroniczny, artykuły spożywcze czy rolne.

Jednak nie da się ukryć, że najważniejszym surowcem, który importują od nas nie tylko nasi sąsiedzi, ale także inne podmioty zagraniczne jest oczywiście węgiel kamienny lub ekogroszek ukraiński.

Już nie zajmujemy tak wysokich pozycji w rankingach jeśli chodzi o eksport węgla kamiennego jak w latach siedemdziesiątych, jednak nasza pozycja jest ugruntowana i nic nie wskazuje na to, by miało się coś zmienić w tej kwestii w najbliższych latach.

Warto wiedzieć, że znaczna część węgla kamiennego, który jest wydobywany na terenie naszego kraju jest eksportowana do naszych zachodnich sąsiadów, czyli do Niemiec.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że węgiel kamienny jest transportowany za naszą zachodnią granicę dzięki Kanałowi Gliwickiemu i Odrze, mowa więc w tym miejscu o transporcie śródlądowym, który odgrywa – jak widać – nie małą rolę jeśli chodzi o obrót towarów w przypadku handlu międzynarodowego.