Spiski Hrad na Słowacji

www.ccsupport.pl londyn bilety lotnicze last minute

Zamek Spiski jest największym zamkiem na Słowacji. Zaliczany jest do największych kompleksów zamkowych w Europie. W 1993 roku zamek ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek, a raczej jego ruiny zajmują powierzchnię ponad czterdzieści jeden tysięcy m2. Jego budowa rozpoczęta była w dwunastym wieku. Zamek rozbudowywano przez kolejne 600 lat.

Na początku zamek pełnił funkcję twierdzygranicznej. Następnie przez kilka wieków był siedzibą żupana spiskiego, co znaczy, że stanowił centralny punkt władzy świeckiej na Spiszu. W drugiej połowie XV wieku dokonano przebudowy zamku z przeznaczeniem reprezentacyjnej siedziby szlacheckiej.

W kompleksie zamkowym wybudowano pałac, salę rycerską i kaplicę świętej Elżbiety. W jednej z komnat zamku urodził się przyszły króle Węgier. W kompleksie zamkowym znajdują się aktualnie ekspozycje muzealne Muzeum Spiskiego poświęcone historii zamku, broni średniowieczneja także prawu feudalnemu.

Po okolicy Zamku Spiskiego prowadzi spacerowa ścieżka dydaktyczna Sivá Brada– Dreveník. Turyści mogą na mogą się zapoznać z historią okolicy, jak również z ciekawostkami przyrodniczymi.