Panna fontanna

Dawniej były przejawem luksusu, dziś coraz częściej goszczą w przydomowych ogródkach. Fontanna, bo o niej tutaj mowa, z pewnością ucieszy nasze oko i urozmaici oblicze ogrodu. Jeśli dodatkowo wyposażymy ją w wodoodporne LED-y, bądź czujniki zmierzchu, nada niepowtarzalnego, magicznego klimatu wieczornej kolacji. Fontanna może być centralnym elementem naszego ogrodu, bądź wkomponować się dyskretnie w jakiś zaciszny jego kącik.

Ważne jednak, by umiejętnie współgrała z otaczającą ją roślinnością. Jeśli np. posiadamy już oczko wodne, wykorzystajmy je i umieśćmy w nim naszą fontannę. Wybór kształtów i rozmiarów fontann jest spory.

Możemy wybierać spośród tych przypominających naturalne źródła, jak i tych o bardziej wymyślnych kształtach. Najważniejsza przy wyborze fontanny winna być decyzja dotycząca pompy, czyli serca fontanny. W zależności od potrzeb wybierzmy odpowiednią pod względem wydajności oraz wysokości słupa wody. Powinniśmy zwrócić również uwagę na dyszę, przez którą wydostaje się woda, gdyż to od jej rodzaju uzależniony jest kształt strumienia.

Moc pompy i dyszy należy dobrać tak, aby woda nie rozpryskiwała się poza nieckę fontanny.