Pałac Potala jest prawdziwym kunsztem architektów

ul. Palacza 104, 60-274 Poznań administrowanie nieruchomościami poznań FALO NIERUCHOMOŚCI mieszkania od dewelopera i domy z ogródkiem Plewiska koło Poznania

Dzisiaj myślimy o budynkach wykonanych z betonu, o mocnych blachach i szkle, które zajmuje praktycznie całe ściany. Jednak warto sobie zdawać sprawę z tego, że budynki wzniesione lata temu, również są ciekawe i warto im poświęcić trochę czasu, zwłaszcza że ówczesne możliwości pod kątem budowy, były znacznie mniejsze niż te, które my mamy teraz. Pałac Potala robi wrażenie Jeżeli chcemy zobaczyć przykład niesamowitej budowli, która została wzniesiona stulecia temu, to koniecznie powinniśmy się udać do Chin i obejrzeć tam Pałac Potala. Jest to najwyżej na świecie położony pałac, a dopóki nie zostało w nim stworzone muzeum, był także największym budynkiem mieszkalnym. Ciekawostką architektury, w którą z pewnością teraz trudno jest nam uwierzyć, jest fakt, że posiada 13 kondygnacji, które zostały zbudowane z kamienia, gliny i drewna, a nie został przy tej budowie użyty ani jeden gwóźdź.

O wielkości Pałacu Potala może świadczyć fakt, że mieści on w sobie ponad 1000 komnat, 200 000 różnych rzeźb, a także 10 000 kapliczek, nawet nie powinno nas to dziwić, skoro cały kompleks został wzniesiony na powierzchni 41 hektarów. Jeśli jeszcze się wahamy, czy na własne oczy powinniśmy obejrzeć ten niezwykły budynek, który w obecnej formie powstał w 1648 roku, to powinien nas przekonać fakt, że został on dopisany na listę światowego dziedzictwa Unesco, a obok takiej rekomendacji, z pewnością nie możemy przejść obojętnie. Niesamowitość tego budynku sprawia, że co roku odwiedzają go tysiące turystów, którzy zachwyceni są jego wielkością i niesamowitą dbałością o detale. To też sprawia, że jest on coraz lepiej znany na całym świecie, a więc przyciąga nie tylko rodzimych turystów, ale także tych, którzy przyjeżdżają tam z całego świata, chcąc się przekonać, jak prezentuje się Pałac Potala wybudowany w dawnych czasach, bez obecnej technologii, a jednocześnie zachwycający swoim ogromem. Sama budowla zrobi na nas z pewnością wrażenie, zwłaszcza że znajduje się 90 metrów ponad miastem, więc możemy być pewni, że będzie się stamtąd rozpościerał wspaniały widok.

Dodatkowo warto powiedzieć, że możemy czuć się trochę przytłoczeni jego ogromem, jednak widok tej ogromnej budowli górującej nad miastem, naprawdę wart jest naszego czasu, który będziemy musieli przeznaczyć, aby móc się tam dostać i te wszystkie wspaniałości zobaczyć na własne oczy.