Jakie są koszty budowy domu pasywnego

projekt kuchni

Jeżeli porównać dwa domy o podobnym standardzie i powierzchni, w tym jeden pasywny, a drugi tradycyjny, to koszty budowy pasywnego będą średnio 10%-20% wyższe. Na zachodzie, np.

w Niemczech, domy pasywne są tylko od 3% do 5% droższe od standardowych. Na rynku budowlanym można także spotkać się z ofertami firm, które proponują domy pasywne nawet o 30%-40% droższe od tradycyjnych, są to jednak ceny zdecydowanie zawyżone.

Ostateczny koszt budowy domu pasywnego będzie zależny od wielu czynników, przede wszystkim od jego powierzchni. Droższe będą także drzwi i okna, które są zazwyczaj tak zaprojektowane, by zwiększyć oszczędność ciepła akumulowanego w domu.

Więcej trzeba będzie także zapłacić za termoizolację, która jest kluczowym elementem dobrze funkcjonującego domu pasywnego. Należy także liczyć się z dodatkowymi kosztami na instalacje, np. wodnej wykonanej przez https://hydrauliq.pl/hydraulik-serock/.

Domy takie czerpią energię z różnych źródeł zewnętrznych, dlatego najpopularniejsze są kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. Koszty ich instalacji wahają się w granicach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.